Dressers
-
Oliandon PCB2844-31 Seven Drawer Dresser
(Dressers - 7 Drawers)This dresser delivers a fresh, trend-right spin on rustic design. Its natural wood tones, minimal lines and dimensional detailing create a look that’s effortlessly chic yet grounded in authenticity. Complete with a thick, weighty top and silhouette, this piece has a substantial style that feels timeless.
$469.95
$809.95
Save $340.00

Specifications / Choose an option
| GENERAL | |
|---|---|
| Series Name | Oliandon |
| Number of Drawers | 7 Drawers |
| Style | Casual |
| Color | Light Brown |
| Mirror Included | No |
| Assembly Required | Yes |
| DIMENSIONS | |
| Width | 61.73 inch(es) / 156.79 cm |
| Height | 36.93 inch(es) / 93.8 cm |
| Depth | 16.02 inch(es) / 40.69 cm |
| Weight | 164 lb(s) / 74.39 kg |
| SHIPPING DIMENSIONS | |
| Width | 64.5 inch(es) / 163.83 cm |
| Height | 40.25 inch(es) / 102.24 cm |
| Depth | 18.75 inch(es) / 47.63 cm |
| Weight | 184.99 lb(s) / 83.91 kg |
| Volume | 28.17 cu. ft. / 0.80 cu. m. |
| UPC | |
| UPC# | 24052962956 |
-
This chest sits comfortably at the intersection of modern lodge and farmhouse aesthetics. Your warm and + More
-
This bedroom mirror delivers a fresh, trend-right spin on rustic design. Its natural wood tone and minimal + More
-
This nightstand delivers a fresh, trend-right spin on rustic design. Its natural wood tones, minimal lines + More
-
This bedroom mirror delivers a fresh, trend-right spin on rustic design. Its natural wood tone and minimal + More
-
This chest of drawers delivers a fresh, trend-right spin on rustic design. Its natural wood tones, minimal + More
-
This nightstand delivers a fresh, trend-right spin on rustic design. Its natural wood tones, minimal lines + More
-
This dresser with mirror delivers a fresh, trend-right spin on rustic design. Its natural wood tones, minimal + More
-
This queen panel bed delivers a fresh, trend-right spin on rustic design. Its natural wood tones, log-look + More
-
This queen panel storage bed delivers a fresh, trend-right spin on rustic design. Its natural wood tones, + More
-
This king panel bed delivers a fresh, trend-right spin on rustic design. Its natural wood tones, log-look + More
-
This king panel storage bed delivers a fresh, trend-right spin on rustic design. Its natural wood tones, + More
